Блокади при епікондилітах

tendenit1Епікондиліт – дегенеративно-запальне ураження оточуючих ліктьовий суглоб тканин, яке супроводжує реактивне запалення сусідніх тканин та інтенсивний больовий синдром. Клінічно дане захворювання поділяють на зовнішній епікондиліт плеча (його ще називають «тенісний лікоть») зустрічається найбільш часто і внутрішній епікондиліт плеча (эпитрохлеит). Зовнішня форма епіконділіта переважно виникає у осіб, які внаслідок своєї професійної діяльності виробляють стереотипні часто повторювані згинально – розгинальні руху передпліччям (малярі, тенісисти, масажисти, теслі та ін). Найбільш часто зовнішній епікондиліт вражає праву руку, так як вона зазвичай домінантна і внаслідок цього навантажується набагато більше лівого. У жінок це захворювання спостерігається набагато рідше, ніж у чоловіків. Середній вік розвитку захворювання коливається між сорока й шістдесятьма роками

Епікондиліт – причини розвитку

Епікондиліт виникає і згодом розвивається внаслідок микротравматизации і перенапруження м’язів, які прикріплюються до надвиростка плечової кістки. Іноді захворювання проявляється після прямої травми ліктя (ліктьовий епікондиліт), чи викликається інтенсивним одноразовим м’язовою напругою. Деякими дослідниками була відзначена пряма зв’язок епіконділіта з остеохондрозом шийного відділу хребта. Обтяжуючим чинником служить наявність у хворого синдрому дисплазії сполучної тканини.

Епікондиліт – симптоми

Найчастіше епікондиліт починається після епізоду перевантаження, причому важливе значення мають повторювані згинання в ліктьовому суглобі і повторювані рухи пензлем у відведеному положення руки. Досить часто болі в ліктьовому суглобі виникають навіть при звичайному ритмі життя. 

Це відбувається внаслідок розвитку поступових инволютивных змін в опорно-руховому апараті, що проявляються виникли в області подмыщелков плечової кістки без видимих зовнішніх причин дегенеративними процесами. Одного разу з’явившись, викликані епіконділіта болі можуть не стихати протягом тижнів і навіть місяців. Викликана епіконділіта біль досить чітко локалізована – при внутрішньому епікондиліт пацієнти впевнено вказують на внутрішню, а при зовнішньому епікондиліт на зовнішню поверхню ліктьового суглоба. Найчастіше спостерігається иррадиирование болі по внутрішній або зовнішній поверхні передпліччя. У стані спокою больові відчуття відсутні. Зовнішній вид ліктьового суглоба не змінюється, пасивні рухи не обмежуються.

Епікондиліт – лікування

Лікування епіконділіта обов’язково комплексне, з урахуванням ступеня змін сухожиль і м’язів кисті та передпліччя, ступеня порушення функціонування ліктьового суглоба, тривалості захворювання. Основні завдання лікування епіконділіта: ліквідація осередку ураження больових відчуттів; поліпшення або/та відновлення регіонального кровообігу; відновлення в ліктьовому суглобі повного обсягу рухів; попередження атрофічних змін м’язів передпліччя.

Ліквідація в осередку ураження больових відчуттів вирішується з використанням як консервативних, так і радикальних методів лікування. У гострому періоді латерального епіконділіта на сім-вісім днів проводиться іммобілізація верхньої кінцівки при зігнутому в лікті передпліччя.

У разі хронічного перебігу епіконділіта показано бинтування еластичним бинтом ліктьового суглоба і передпліччя (на ніч бинт необхідно знімати). Хороший знеболюючий ефект надає ультразвук з гідрокортизоном (фонофорез). Досить широко застосовуються озокеритові та парафінові аплікації, струми Бернара. Для зменшення місцевої трофіки та з метою знеболювання, показано проведення блокад (4-5 блокад, інтервал 2-3 дні) лідокаїном і новокаїном місць прикріплення розгиначів пальців і кисті. Після зняття гіпсової лангеты показано зігріваючі компреси з борним вазеліном, камфорним спиртом або просто горілкою. З метою покращення в ураженій зоні регіонального кровообігу показано проведення електрофорезу з новокаїном, йодистим калієм, ацетилхоліном, або УВЧ-терапії. З метою попередження та для лікування атрофії м’язів, а також для відновлення адекватного функціонування суглоба показано застосування масажу передпліччя і плеча, ЛФК, сухоповітряні ванни, грязелікування.

Профілактика епіконділіта полягає в обов’язковому попередження наявності хронічного перенапруження вищеописаних м’язових груп, в раціональній техніці спортивних або робочих (професійних) рухів, у правильному підборі необхідного інвентарю і виборі робочої пози. При хронічному епікондиліт з частими рецидивами і безуспешном комплексному лікуванні, пацієнту рекомендується змінити характер роботи

Більше Статей