Блокади при невралгіях потиличного нерву


Невралгія
– патологія периферичних нервів, що супроводжується гострим, пекучим болем по ходу ураженого нерва. Причини, характер, ступінь вираженості і локалізація неприємних відчуттів різні, тому виділяють: невралгію трійчастого нерва, міжреберну, потиличну невралгію, невралгію крилонебного вузла, язикоглоткового нерва і невралгію зовнішнього шкірного нерва стегна.

Причини виникнення невралгії пов’язані не тільки з травмами, але і з інфекційно-запальними захворюваннями в анамнезі, а також переохолодженням і віковими змінами. Патологічні процеси, що призводять до невралгії, можуть відбуватися – в нерві, в нервових сплетеннях, в тканинах і органах оточуючих нерв, у хребті. У зв’язку з цим розрізняють два типи невралгії – первинну (есенційну) і вторинну ((симптоматичну). У першому випадку захворювання розвивається без супутніх патологій, тоді як вторинна невралгія супроводжується пухлинами, запальними процесами і т.п., які ведуть до різних порушень в нервової тканини.

Незалежно від типу невралгії, симптоми у всіх випадках досить схожі – перш за все, пацієнтів турбує біль, що поширюється по ходу іннервації нерва. Відчуття можуть бути різними – тупа, гостра, ниючий, коле біль, іноді супроводжується відчуттям печіння, пітливістю. Як правило, болі виникають приступообразно і отягощаются вегетативно-судинними порушеннями, що полягають в почервонінні шкіри, сльозотечі. У ряді випадків виникає часткової тик або судоми м’язів. Біль може проходити самостійно або приймати затяжний характер, тоді потрібно прийом анальгетика.

Невралгія потиличного нерва

Nevralgiya_zatilochnogo_nerva(НЗН) характеризується різкими, гострими болями, що виникають при повороті голови. Причиною для розвитку даного захворювання служить шийний остеохондроз, а також переохолодження. Болі при НЗН не такі інтенсивні, як при НТН, але все одно достатньо сильні – вони можуть супроводжуватися сльозотечею, нудотою і навіть блювотою. Характер болю – відчуття ломоти, печіння, «прострілу». Локалізація – від області шиї до потилиці і далі до скронь і області очей.

Будь-яка невралгія може бути наслідком супутнього захворювання, тому лікування полягає, перш за все, в знищенні причин, що викликали дану патологію. Так, якщо пацієнт страждає остеохондрозом, то всі зусилля спрямовуються на боротьбу з дегенеративними процесами в хребті.

Лікування,

як правило, консервативне. З медикаментів позитивний ефект можуть дати нестероїдні протизапальні засоби, міорелаксанти центральної дії. Якщо дані препарати виявилися неефективними, можна призначити препарати прегабаліну, габапентина, антидепресанти.

Користь можуть принести різні фізіотерапевтичні процедури (ультразвук, черезшкірна электронейростимуляция та ін.), тракції шиї (витягування за голову), спінальні маніпуляції, голкорефлексотерапія, лікувальна фізкультура, правильна організація робочого місця, активний спосіб життя, регуляція режиму праці та відпочинку.

Якщо комплексне консервативне лікування не приносить полегшення, біль переходить у хронічну форму, в цьому випадку проводиться блокада великого потиличного нерва. Ця блокада є також і діагностичною – якщо після її проведення біль пройшов хоча б на деякий час, значить найбільш ймовірне джерело болю – великий потиличний нерв.

До нерва підводиться медикаментозна суміш, що складається з місцевого анестетика (знеболювального препарату: лідокаїн, маркаін і ін.) і кортикостероїду – препарату, що має виражену протизапальну дію.

Більше Статей