Блокади при синдромі карпального каналу

karpaltunnelКомп’ютер, з одного боку полегшив нам життя і роботу, з іншого, створив нові проблеми зі здоров’ям. Особливо псує нам життя, здавалося б, невинне пристрій – миша. Пальці, руки від кистей і до плеча можуть відчувати буквально вічні страждання від використання цього робочого інструмента. Найчастіше лікарі чують скарги на болі в області лучезапястного суглоба, цей стан одержав офіційне найменування – зап’ястний тунельний синдром (синдром карпального каналу). Неофіційно його називають синдромом комп’ютерної миші.

Ознаки

Спочатку в області зап’ястя, а можливо, і в долонях і пальцях одночасно з’являються неприємні відчуття. Згодом пальці (великий, вказівний, середній) і вся кисть руки слабнуть, з’являються відчуття їх набрякання, біль і важкість, оніміння і поколювання. Причому особливо сильно болю і оніміння турбують ночами, адже людина не може контролювати положення руки, коли спить, а через це порушується і сон.
Кисть і пальці стають якимись незграбними, незграбними до такої міри, що писати звичайною авторучкою стає складно, так само, як і утримувати важкий предмет, більш того, при спробі зробити це виникають болі.

Причини защемлення можуть бути різними – від розпухання сухожиль, що проходять поблизу нерва до набряку самого нерва. Результат у них один – порушення кровообігу, а значить, харчування тканин і процесу виведення продуктів обміну речовин, що ще більше підсилює набряк і здавлювання нерва.

Чому саме комп’ютерну мишу називають винуватицею розвитку тунельного синдрому? Тому що тих, хто працює за комп’ютером, у всьому світі мільйони і вони частіше, ніж, скажімо, люди, вручну займаються розписом килимів або ж розшивають візерунками тканини, звертаються до лікаря, хоча симптоми у них однакові, та й проблема одна. Ця проблема – постійне статичне навантаження на одні і ті ж м’язи при одноманітних рухах в роботі з комп’ютерною мишею (голкою), при яких рука надмірно згинається в зап’ясті. Давно відомо, що організм не може довго чинити опір постійних навантажень – в якийсь момент він «ламається».

Лікування синдрому зап’ястного каналу.

blokadaНайбільш ефективним консервативним лікуванням є зміна режиму навантажень на руку і використання нічний шини для додання кисті нейтрального положення під час сну. Слід уникати тривалих напружених навантажень на руки, роботи з важким інструментом. Необхідно робити паузи в роботі, виконувати вправи для кисті з акцентом на ковзання сухожиль, збільшення обсягу рухів і зміцнення розгиначів. Для пацієнтів, які прокидаються по ночах через неприємних відчуттів в руках, індивідуальне ортезування може істотно допомогти. Дуже важливо задати правильне положення суглоба при виготовленні фіксатора, як правило, готові шини, які продаються в ортопедичних салонах з цим не справляються.

Засобом швидкої допомоги є місцева блокада з потужним протизапальним препаратом (стандартна суміш – це дипроспан і лідокаїн). Ін’єкція проводиться безпосередньо в канал зап’ястя і швидко знімає запалення і набряк з оболонок сухожиль. Незважаючи на хороші короткострокові результати, блокади не можуть вважатися кращим способом лікування, так як ефект від них триває в середньому кілька місяців, тільки чверть пацієнтів відзначає поліпшення протягом 1 року. Блокада може бути хорошим тестом: якщо є поліпшення, але потім все повернулося, значить шанси на успіх оперативного лікування збільшуються. Операція полягає в розтині долонної зв’язки, що утримує сухожилля і нерв разом.

Більше Статей