Паравертебральні блокади

 paravertebralna blokadaНезалежно від проблеми, яка викликає біль у спині, перед початком медикаментозного лікування, слід розмежувати пацієнтів з вертеброгенной патологією на дві групи — з компресійної симптоматикою і рефлекторними реакціями. Хоча методика ведення хворих трохи схожа, переслідує різні цілі і має різний прогноз.

Типи больових синдромів, механізм виникнення

Рефлекторні реакції виникають у результаті спазмування м’язів, як наслідок подразнення рецепторів. Виник подразнення больових рецепторів, неодмінно викликає спазм м’язів. Тривалий гіпертонус певних ділянок м’язи, сприяє виникненню нової болю і додаткового підвищення тонусу. Подібна картина зустрічається досить часто, практично 85% больових синдромів проходять саме по такому колу. Первинний болючий спазм може викликати навіть незначне переохолодження (що частіше і відбувається), травма або навіть незручне положення тіла. Як тільки замикається рефлекторна ланцюг, біль підживлює сама себе, що часто приводить до хронічного перебігу.

Компресійні больові синдроми з’являються в результаті безпосереднього здавлення корінців, спинного мозку чи судин. У такому випадку формується інша ланцюг: здавлення викликає порушення кровообігу, розвивається набряк, тим самим набряк підсилює поразку і посилення больових відчуттів. Подібна картина характерна для радикуліту.

У більшості випадків, компресія розвивається через механічного тиску безпосередньо грижею диска, остеофіти, гіпертрофована жовта зв’язка, спондилолістез, пухлина спинного мозку та інші. Компресійні синдроми менш поширені і зустрічаються не більше ніж в 5% випадків у пацієнтів з болями в спині.

Паравертебральні блокади

Застосування блокад використовують з метою зменшення больових відчуттів, відновлення мікроциркуляції, зменшення запалення. Блокади знімають гіпертонус поперечно-смугастої мускулатури, що значно полегшує подальше лікування.

При паравертебральної блокаді застосовують один аналгезуючий препарат (лідокаїн, новокаїн, прокаїн і т.д.) спільно з кортикостероїдні препарати (гідрокортизон, Дексон, преднізолон). Блокади проводять 1 раз на 3 дні, кількістю 3-4 рази.

Більше Статей